Stoom. Het geluid van bewegende onderdelen. De geur van steenkool die ergens vanuit de ketel naar boven komt. Bij het Stoomgemaal aan de Zeedijk wordt de historische installatie tijdens Open Monumentendag daadwerkelijk onder stoom gebracht, en vrijwilligers leggen uit hoe de machine ooit de polder droog hield. Bezoekers lopen er rond alsof ze een museumstuk bekijken. En dat is het inmiddels ook. Maar honderdvijftig jaar geleden was precies deze machine het toonbeeld van vooruitgang. Dat is de vreemde grap van technologie: wat voor ons nostalgie is, was voor een eerdere generatie het nieuwste van het nieuwste.

Een machine die het landschap veranderde
Op zaterdag 12 en zondag 13 september 2026 openen tijdens de landelijke Open Monumentendag, dit jaar aan zijn veertigste editie toe, opnieuw tientallen monumenten hun deuren, ook in Nijkerk, Hoevelaken en Nijkerkerveen. Het thema is ‘Veerkrachtig erfgoed – in tijden van onzekerheid’, en weinig plekken passen daar zo goed bij als een stoomgemaal. Voor die tijd was water beheersen een kwestie van geduld, mankracht en afhankelijkheid van weer en seizoen. Een gemaal veranderde dat. Ineens kon je doen wat eerder simpelweg niet kon: een polder droog houden op momenten dat de natuur daar geen zin in had.

Ook Korenmolen De Hoop, verderop in het programma, is in de kern niets anders dan een machine. Wind wordt omgezet in beweging, beweging wordt arbeid. We kijken er romantisch naar, met een zekere afstand, maar destijds was het precies zo praktisch en onmisbaar als het stoomgemaal dat er later bij kwam. Zet die twee naast elkaar en er ontstaat een lijn die verder loopt dan wieken en ketels alleen: windkracht, stoomkracht, elektriciteit, de verbrandingsmotor, elektronica, de computer. Niet elke stap hoeft hier uitgebreid behandeld te worden. Het punt is simpel genoeg: iedere generatie krijgt zijn eigen versie van diezelfde verbazing.

Ieders eigen revolutie
Vraag iemand welke uitvinding zijn leven het meest heeft veranderd, en het antwoord hangt sterk af van wanneer diegene geboren is. Terug in de tijd. Elektriciteit. De telefoon. De auto. Radio, televisie, de computer, internet, de smartphone. Stuk voor stuk begonnen ze als iets bijzonders. Stuk voor stuk werden ze zo gewoon dat we ons nauwelijks nog realiseren hoe groot de verandering eigenlijk was. Een stoommachine maakt herrie. Je hoort en ruikt hem werken. Een smartphone doet bijna het tegenovergestelde: hij is stil, plat, en verdwijnt moeiteloos in een broekzak. Toch hebben die twee apparaten meer gemeen dan het op het eerste gezicht lijkt. Beide maakten iets mogelijk waarvan de generatie ervoor zich nauwelijks kon voorstellen dat het ooit heel normaal zou worden. De smartphone is daarin misschien wel het meest sprekende voorbeeld, juist omdat hij niet één ding vervangt maar zo veel tegelijk. Telefoon, camera, landkaart, wekker, agenda, rekenmachine, muziekspeler, televisie, krant: allemaal samengesmolten tot één apparaat dat de meeste mensen de hele dag bij zich dragen zonder er nog bij stil te staan. Technologie neemt bestaande handelingen over, en verandert vervolgens stilletjes onze gewoontes. Dat is bij een stoomgemaal niet anders dan bij een telefoon.

Alles live, overal
Diezelfde beweging is terug te zien in hoe we naar beeld kijken. Eerst radio, toen televisie, daarna internet. Inmiddels verwachten mensen dat iets wat op een andere plek gebeurt vrijwel meteen op hun eigen scherm te volgen is. Een nieuwsuitzending, een sportwedstrijd, een concert, een webcam ergens aan de andere kant van de wereld, een videogesprek, een livestream, een potje gamen: het gebeurt allemaal in real time, en niemand kijkt er nog van op. Livestreaming wordt inmiddels voor de meest uiteenlopende toepassingen gebruikt. Sportwedstrijden, concerten en videogames kunnen rechtstreeks worden gevolgd, terwijl dezelfde basistechnologie ook wordt toegepast bij live casino Nederland, waar volwassen gebruikers via een beeldverbinding een spel in real time kunnen volgen. De techniek erachter maakt deel uit van een veel grotere ontwikkeling: afstand speelt bij beeld en communicatie steeds minder een rol.

Wat hier technologisch interessant is, zit dus niet in één specifieke toepassing, maar in het gemak waarmee live beeld tegenwoordig de wereld overgaat. Een videogesprek met iemand aan de andere kant van Europa is voor de meeste mensen inmiddels nauwelijks bijzonder. Dertig jaar geleden was dat een heel ander verhaal.

Het monument van 2126
We bewaren molens, gemalen, oude fabrieken en historische machines omdat ze ons iets vertellen over hoe mensen vroeger leefden en werkten. Interessante vraag: welke technologie van nu zullen mensen over honderd jaar bezoeken, precies zoals wij nu bij het Stoomgemaal staan? Een smartphone in een vitrine? Een datacenter als bezienswaardigheid? Een laadpaal, een windturbine, een server, zorgvuldig bewaard als curiositeit uit onze tijd? Misschien is het wel iets waarvan we nu helemaal niet verwachten dat het ooit bijzonder zal worden. Pas achteraf zie je wat een revolutie was. Op Open Monumentendag kijken bezoekers naar gebouwen en machines uit het verleden, maar zo’n bezoek vertelt eigenlijk minstens zoveel over het heden. De mensen die ooit bij een draaiende stoommachine stonden, zagen geen monument. Ze zagen de toekomst.

Dit is een advertorial