De coalitiepartijen in Nijkerk (VVD, ChristenUnie/SGP en Pro21) keren zich tegen een forse verhoging van de OZB in Nijkerk, in één keer in 2020. In Nijkerk dreigt een toekomstig begrotingstekort van 2 miljoen euro en het college stelde voor de OZB mogelijk met 8 tot 15 procent te laten stijgen. De coalitiepartijen kiezen liever de mogelijkheid om meer te kijken naar structurele besparingsmogelijkheden. Ook rekenen deze partijen op meer compensatie vanuit het Rijk. Dat moet leiden tot een minder grote OZB-verhoging, waardoor de verhoging geleidelijker wordt verspreid over de verschillende jaren, in plaats van een verhoging ineens in 2020, zo blijkt uit een motie, uitgesproken door fractievoorzitter Boudewijn van der Woerd van de VVD.

Kees van den Heuvel

Vervolg: Motie OZB aangenomen

Tijdens de raadsvergadering omtrent de voorjaarsnota heeft de Nijkerkse VVD een motie ingediend om de noodzakelijke OZB-verhoging niet in één keer te laten plaatsvinden, maar uit te strekken over de komende jaren. Het college moet in het najaar met een raadsvoorstel komen voor een begroting voor 2020. Door niet ineens met een groot percentage de OZB te verhogen willen wij bereiken dat inwoners die last hebben van lastenverhoging door landelijk beleid niet plotsklaps nog een grote lastenverzwaring krijgen.

Vorige maand is in de media verschenen dat wij in Nijkerk met een flink tekort kampen in de begroting. Dit tekort wordt grotendeels veroorzaakt door oplopende kosten voor het sociale domein. Sinds enkele jaren is de gemeente verantwoordelijk voor het WMO en jeugdzorg. De middelen die de gemeente hiervoor van het Rijk krijgt blijken echter niet voldoende. Ook met de recente verhoging van de gelden die de gemeente voor deze taken ontvangt wordt de begroting niet sluitend.

Onze voorkeur gaat ernaar uit om te kijken waar in de begroting, en in het bijzonder het sociale domein, ruimte zit om hier minder aan te besteden. Mocht een deze ruimte er niet zijn, dan is een OZB-verhoging onvermijdelijk als laatste middel om binnen 4 jaar tot een sluitende begroting te komen, een wettelijke eis van de Provincie. Tekorten tot die tijd kunnen vanuit de grote algemene reserves worden gefinancierd.

De VVD vindt het echter niet wenselijk om ineens een forse OZB-verhoging in 2020 door te voeren, maar stelt voor dit geleidelijk te doen om zo in 2023 een sluitende begroting te hebben. Dit zorgt ervoor dat inwoners van onze gemeente niet een extra grote kostenpost krijgen in een tijd dat sommigen maar beperkt, tot niet, voelen dat er een koopkrachtstijging is.

Het raadsvoorstel voor de begroting van 2020 wordt eind dit jaar behandeld door de raad. Hier zal het college komen met een voorstel tot OZB-verhoging als het noodzakelijk blijkt.