Nog deze week volgt een nieuw voorstel voor de verbouwing van het Rabobank-gebouw tot het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Nijkerk. Versobering zal hierin centraal staan, zoals opgedragen door de gezamenlijke fracties in de gemeenteraad die zich wezenloos zijn geschrokken van de extra kosten. In plaats van 3,3 miljoen euro gaan de verbouwingskosten nu circa 9,4 miljoen euro kosten. Tezamen met de aanschaf van het Rabobank-gebouw (5 miljoen euro) maakt dat 14.360.000 euro. Daarnaast worden de (kapitaals)lasten duurder dan wanneer de gemeente een nieuw gemeentehuis zou bouwen, terwijl aan de gemeenteraad het omgekeerde (een besparing) was beloofd. Ook moet het college inzichtelijk maken welke mogelijke extra kosten nog in de toekomst kunnen volgen.

Wat heeft ertoe bijgedragen dat de kosten zijn verdrievoudigd? Dat zijn: Inrichten kantoorruimten volgens half open werkplekconcept, de implementatie van het werkplekconcept, uitbreiden van de fietsenstalling, aanpassen terrein, een semipermanente commissiekamer, audiovideo middelen raadszaal en fractiekamers, stoelen fractiekamers, lockers en kasten, uitbreiding op de begane grond met 85 vierkante meter, zonnepanelen op het dak van de raadszaal, ombouwing ingang naar frontoffice, inrichting commissiekamer en werkcafé, MS-teams cabins en meubilair, implementatie dienstverleningsconcept, gebouwgebonden ICT en projectmanagement digitalisering.

De gemeenteraad is in gezamenlijkheid niet te spreken over de enorme extra kosten en eist versobering, zeker gezien de forse bezuiniging die wel is toegepast op het Sociaal Domein van circa 2,6 miljoen euro. Waarom een Ferrari aanschaffen, terwijl je ook tevreden kunt zijn met een Volkswagen, zo omschreef raadslid Aart Klompenhouwer (DLP) de situatie schertsend. Boudewijn van der Woerd (VVD) wil het huidige schetsontwerp liever nog niet vaststellen, maar eerst de versoberingsalternatieven kunnen afwegen. Ook verbaast hij zich erover dat de signalen van kostenoverstijgingen pas zeer recent zijn doorgesijpeld. Joop van Ruler (CDA) wil er tevens de stofkam doorheen halen. “Hoe kunnen we versoberen, of het Plan van Eisen anders invullen zodat de verbouwingskosten aanzienlijk lager worden. Wat het CDA betreft is het juist in deze crisistijd zaak om zuinig met gemeenschapsgeld om te gaan.”

Bron: Kees van den Heuvel