Het is februari 2017: carnaval in Twente. Het bier stroomt rijkelijk. Ook de Grolsch-glazen worden overvloedig gevuld. Normaal gesproken merken de feestvierders niet welke kwaliteit bier ze drinken, maar in dit geval trekt een aantal horecaondernemers aan de bel. Het bier uit de Grolsch-fust smaakt anders dan anders. Het biermerk uit Twente verricht onderzoek en komt uit bij het echtpaar Van de P. uit Nijkerk. Die blijkt de Grolsch-fusten te hebben omgekat. Fusten blijken te zijn gevuld met bier uit het buitenland (JWG en Schramowski).

Eerder al had Heineken onraad geroken en zelf onderzoek ingesteld. Die vindt na een bezoek aan Nijkerk dozen vol met stickers en caps. Foute boel. Het horeca-echtpaar, dat het evenementencentrum De Laak bestierde in Nijkerkerveen, zakt door het ijs. Vanaf eind 2015 vulde en verkocht het Nijkerkse echtpaar volgens de gerenommeerde bierbrouwers duizenden vaten merkloos bier onder de noemer van Heineken, Amstel en Grolsch. Dat gebeurt met een professionele hervulinstallatie in één van de bedrijfspanden van het duo in Nijkerk. Zeker vijftien bedrijven uit het hele land zouden het bier hebben afgenomen. Het echtpaar wordt hiervoor nu zwaar gestraft. Wilco heeft een straf horen eisen van vijftien maanden en de Officier van Justitie legt een onvoorwaardelijke celstraf op van tien maanden voor zijn vrouw Erika. 

Nijkerk en omstreken hullen zich nu in stilzwijgen, maar in de nabije horecawereld was het een publiek geheim dat er allerlei zaken gebeurden daar in Nijkerkerveen die het daglicht niet konden verduren. Menigeen wist dat de temperamentvolle, door vrouw Erika als ‘lomp’ omschreven, Wilco zich met duistere zaken bezighield. Daarvoor moet hij nu zwaar boeten. Ongeacht de straf die het echtpaar krijgt opgelegd, hebben ongetwijfeld meer ondernemers, bewust of onbewust, meegeprofiteerd van de bierfraude, want de handel ging buiten de gebruikelijke distributiekanalen om. Er zijn in dat geval maar twee slachtoffers: de grote bierfabrikanten en de naïeve consument die veel te veel heeft betaald voor een fluitje gerenommeerd gerstenat en in plaats daarvan kwaliteitsloos slootwater in de keel heeft laten glijden.

Kees van den Heuvel