Elke week twee keer domineespost als flessenpost op deze site, op dinsdag en vrijdag: een Corona-briefwisseling van de twee Veense dominees Judith Visser en Leendert van der Sluijs. Hun vragen zouden zomaar ook uw/jouw vragen kunnen zijn. Hun antwoorden misschien eye-openers… Vandaag antwoordt ds. Leendert van der Sluijs.
Judith!
Er is een boek dat alleen maar uit vragen bestaat! Echt waar! Het is van ene Padgett Powell, een Amerikaan natuurlijk, en het is geschreven in 2010 en in hetzelfde jaar in onze taal vertaald. Eerlijk gezegd heb ik voor de vertaler nog grotere bewondering dan voor de schrijver. Je zult maar vraag op vraag op vraag op vraag enz. moeten vertalen!! Nog een geluk dat het vraagteken niet vertaald hoefde te worden.. Maar Judith dit zou JOUW boek kunnen worden, als je maar zou durven! Je bent een beetje bang voor vragen, schrijf je – dit is je kans! Je kunt je angst overwinnen! Als het je zou lukken dit boek, met 175 bladzijden alleen maar vragen, te doorstaan, zul je nooit meer bang zijn. Want dan heb je alle denkbare vragen al een keer gezien. Echt ALLE! En omdat er alleen maar vragen in staan, was er geen plek voor de antwoorden. Het leuke is dat je jezelf continu hardop hoort praten, hardop hoort antwoorden. Dat is wat die auteur met je doet!
Je bent nu vast heel benieuwd, want ik doe een gokje dat dit één van de weinige boeken is die je niet kent. Het heet (in vertaling dus): ‘De Vragende Vorm’. En het begint zo: “Zijn je emoties oprecht? Zijn je zenuwen instelbaar? Hoe sta je tegenover de aardappel? Moeten we nog altijd Constantinopel zeggen? Maakt een paard zonder naam je meer of minder nerveus dan een paard met een naam? Zou je hondenkoekjes eten als die nu voor je stonden? Zou je op een stoep kunnen gaan liggen om uit te rusten? Hield je van je vader en moeder, en doen psalmen je wat? Als je wordt teruggezet naar de laatste plaats in elke categorie, ben je dan voldoende getergd om je omhoog te vechten?” En zo gaaaat dat maar door… Bladzijde na bladzijde eindeloos veel vragen. De vreemdste vragen, de raakste ook. Kom je uiteindelijk op bladzijde 175 ben je helemaal dizzy. Maar! Het geweldige is dat je alleen die vragen onthoudt die voor jou belangrijk zijn! Dus Judith, jij als vragenstellende antwoordzoeker en antwoordende vragensteller (of zo mooi je dat zelf verwoordt: ‘elk antwoord moet een opstapje zijn voor de volgende vraag’), jij hebt nu nog maar één vraag te beantwoorden, en dat is: Wie zorgt er zo goed voor ons, ik bedoel voor jou en mij? Wie zorgt ervoor dat wij al onze vragen kunnen stellen? Wie zal ons nooit in de steek laten, met welke antwoorden we ook komen? Al zouden we een boekje maken met alléén maar antwoorden, dan nog!
Judith jij weet het antwoord net zo goed als ik: dat is niet zomaar iemand, dat is niet dat je denkt nou ja wat maakt het uit – nee, er is maar één antwoord en het antwoord is: Niemand is zo goed voor ons dat wij hier al onze vragen aan elkaar kunnen stellen dan alleen, maar dan ook echt alleen hij, die wij allen kennen zolang deze website bestaat en we keer op keer verrast worden door de prachtigste foto’s en ik weet niet hoeveel mensen hij al gelukkig heeft gemaakt met een bijzondere reportage. Moet ik hier zijn naam nog noemen? Het zal voor iedereen duidelijk zijn wie wij bedoelen. Zijn naam is Aalt Guliker. En bij deze dragen we al onze brieven, ook alle komende brieven, aan hem op!
Wij stelden hem één vraag: Vind je het een goed idee dat wij corona-brieven gaan schrijven? En zijn antwoord was een ondubbelzinnig ‘ja’. Het had al dit geschrijf tot gevolg. Bij zo’n ‘ja’ verbleken dus al onze antwoorden. Zijn antwoord was geen opstapje Judith, maar een springplank!
En dit is dus gewoon spórt! Een online-training. Gratis. Iedereen aan te bevelen. Voor een hoge vlucht, een adembenemende duikeling, een of meerdere, naar het voorbeeld van Epke Zonderland, maar anders: stel willekeurig welke vraag (echt of minder echt) en jouw antwoord is altijd een uniek antwoord, omdat het jóúw antwoord is. Zie hier mijn antwoord! Pfff, laat me even landen.
Hartelijke collegiale groet en ‘k sta al klaar voor de volgende ronde,
Leendert
















