Hoewel de minister van Asiel en Migratie op 20 december jongstleden een verdeelbesluit heeft genomen dat in de gemeente Nijkerk slechts 153 asielzoekers hoefde te worden opgevangen, wordt dit aantal mede op aandringen van de provincie Gelderland en de gemeente Nijkerk gewijzigd in 278 opvangplekken. Het ministerie kan hiermee alsnog instemmen. Voor de gemeente Nijkerk betekent dit dat de taakstelling 278 opvangplekken blijft maar dat de 24 plekken voor alleenstaande minderjarige vreemdelingen (amv-ers) zullen worden geschrapt.

Op 20 februari 2025 heeft de gemeenteraad bij de behandeling van het plan van aanpak voor de opvang van asielzoekers in de gemeente Nijkerk besloten om vast te houden aan de oorspronkelijke taakstelling en de bestuurlijke afspraken die hierover zijn gemaakt in het provinciale plan van oktober 2024. Dit met het oog op de toekomst en een evenwichtige en haalbare verdeling tussen de gemeenten in de provincie Gelderland.

De Commissaris van de Koning had ondertussen namens de voorzitters van de zeven subregionale tafels in een brief van 23 januari 2025 aan de minister van Asiel en Migratie de bezwaren tegen het verdeelbesluit Gelderland uiteengezet. Hierover hebben diverse gesprekken plaatsgevonden. In een brief van 20 mei 2025 heeft de Secretaris-generaal van het ministerie van Asiel en Migratie laten weten bereid te zijn het verdeelbesluit voor de gemeenten in de provincie Gelderland aan te passen op basis van de afgesproken aantallen in het Plan Asielopvang Gelderland 2025-2026. De provincie zal haar bezwaren niet meer voorleggen in een hoorzitting.

Wat betekent dit voornemen voor de gemeente Nijkerk? Het gaat dus nog om een voornemen van het ministerie van Asiel en Migratie. De Secretaris-generaal geeft aan dat de aanpassing van het verdeelbesluit begin juli kan plaatsvinden. Als het verdeelbesluit wordt aangepast volgens het uitgesproken voornemen, dan betekent dit voor de gemeente Nijkerk dat het aantal van 153 opvangplekken teruggaat naar 278 opvangplekken. Omdat de provincie Gelderland voldoende amv-plekken heeft aangeboden, krijgt de gemeente Nijkerk geen taakstelling meer voor deze doelgroep. Foto Kees van den Heuvel