De gemeente Nijkerk krijgt extra aandelen in Alliander. Een lening van ruim 2,15 miljoen euro die de gemeente in 2021 aan het energiebedrijf verstrekte, wordt op 15 december 2026 omgezet in aandelen. Voor de gemeente betekent dit dat de jaarlijkse rente-inkomsten van ongeveer 45.000 euro komen te vervallen.

De gemeenteraad stemde in 2021 in met een converteerbare aandeelhouderslening van 2.154.110 euro aan Alliander. Daarbij werd al afgesproken dat het energiebedrijf de lening onder bepaalde voorwaarden mocht omzetten in aandelen. Volgens Alliander is inmiddels aan die voorwaarden voldaan. Deloitte en KPMG hebben dit onafhankelijk beoordeeld en tevens vastgesteld dat de waardering van de aandelen passend is. Met de omzetting wil Alliander zijn financiƫle positie versterken. Het netwerkbedrijf staat de komende jaren voor grote investeringen in de uitbreiding en verzwaring van het elektriciteitsnet. Die zijn onder meer nodig vanwege de energietransitie en de sterk groeiende vraag naar het transport van elektriciteit.

Voor Nijkerk betekent de omzetting niet dat opnieuw geld in Alliander hoeft te worden gestoken. De bestaande lening wordt volledig omgezet in extra aandelen. Wel verdwijnen vanaf 15 december de rente-inkomsten van circa 45.000 euro per jaar. Daar staat tegenover dat de gemeente meer aandelen krijgt. De toekomstige inkomsten daaruit zijn afhankelijk van de dividenduitkeringen van Alliander. De omzetting vloeit voort uit de afspraken die Alliander en zijn aandeelhouders in 2021 hebben gemaakt.

Tekst: Aalt Guliker.
Foto: Kees van den Heuvel.