Voor de tiende en laatste keer organiseert René Windhouwer dit jaar de bevrijdingsloop van Wageningen naar Nijkerk. Wat in 2013 begon als een spontaan idee groeide uit tot een vaste traditie onder de noemer ‘samenlopen voor vrijheid’. In de nacht van 4 op 5 mei wordt het bevrijdingsvuur in Wageningen opgehaald en in estafettevorm naar Nijkerk gebracht. Jaarlijks doen ruim honderd gemeenten mee. De Nijkerkse lopers kiezen steeds een andere route; dit jaar voert die langs de Grebbelinie en diverse monumenten, waar bewust wordt stilgestaan bij de betekenis van vrijheid.
De organisatie vraagt de nodige voorbereiding. De route van zo’n 75 kilometer is opgedeeld in etappes van vijf kilometer, zodat iedereen op zijn eigen tempo kan deelnemen. Een bus begeleidt de groep, net als fietsers voor veiligheid en zichtbaarheid, en er is EHBO aanwezig. “Het is geen wedstrijd,” benadrukt Windhouwer. “Het gaat niet om snelheid of prestatie, maar om meedoen. Als je vijf kilometer kunt lopen, ben je al welkom.” Juist die laagdrempeligheid zorgt ervoor dat deelnemers met uiteenlopende achtergronden en persoonlijke motieven aansluiten.
Voor Windhouwer zelf heeft de loop ook een persoonlijke betekenis; zijn opa kwam om in de Tweede Wereldoorlog. Dit jaar neemt hij afscheid als organisator. “Het is tijd voor iemand anders om het over te nemen.” Een opvolger heeft zich nog niet gemeld. Belangstellenden kunnen zich nog aanmelden via de Oranjevereniging. De groep verwacht op 5 mei in de ochtend aan te komen in Nijkerk, na onder meer een stop bij de monumenten in Hoevelaken.
Lees het volledige artikel op destadnijkerk.nl.
Foto: Harry van ’t Veld.














