Bron: Nijkerk Nu. Interview en foto: Yvonne Krol
Lionsclub Hoevelaken stond in 1993 aan de wieg van Stichting Historisch Hoeflake. Doelstelling van de stichting is de plaatselijke bevolking bewust te maken van de historie en eigen identiteit van het dorp. Het startkapitaal bestond uit de opbrengst van een Lions bingo-avond. Nu, 25 jaar later, telt de stichting 25 vrijwilligers en ruim 700 vrienden. Voorzitter Sigmund Beitler en bestuurslid Nettie van Doorn laten de geschiedenis van de stichting de revue passeren.

Tijdens een overleg tussen toenmalig voorzitter Gerrit Slijkerman en de laatste burgemeester van de gemeente Hoevelaken, Marianne Hendriksen. kwamen de bezittingen van de stichting ter sprake. Sigmund: “De stichting had al wat voorwerpen en documentatiemateriaal verzameld die ergens ondergebracht moesten worden. Marianne zei dat het wel bij haar thuis kon worden opgeslagen. Haar man Rob wist nog van niets toen Gerrit voor zijn deur stonden met een aantal spullen. Al snel was Rob enthousiast over het idee om de geschiedenis van het lintdorp Hoevelaken vast te leggen. Hij en Gerrit dragen als ambassadeur nog steeds veel bij aan de stichting.”

Rond 1962 gaf de gemeente Hoevelaken opdracht voor het maken van een film over het dorp. Die was zonder geluid. Nettie vertelt: “Voor mensen die de film hebben gezien is het een feest der herkenning. In 2015 heeft onze stichting Olaf Koelewijn gevraagd een nieuwe documentaire te maken over het dagelijks leven in Hoevelaken, zodat mensen over enkele decennia opnieuw naar een waardevol stukje geschiedenis kunnen kijken. De tekst is ingesproken door onze dorpsgenoot Harmen Siezen. De cd kan nog steeds besteld worden à 5 euro.”

Sigmund: “Sommige voorwerpen krijgen wij door schenking, andere moeten we aankopen. Zo werden we benaderd door een Engels veilinghuis. Zij boden een erepenning van dr. C.J.K. van Aalst te koop aan. De penning zat in een partij zilver dat omgesmolten zou worden. Het is nu gelukkig in ons bezit. Minder geluk hadden we met een aquarel van Huize Hoevelaken, gemaakt door de architect van het gebouw, Van Nieukerken. Onze penningmeester had maar liefst 200 euro vrijgemaakt om de aquarel op een veiling te kunnen kopen. Helaas ging het kunstwerk aan onze neus voorbij; het werd afgehamerd op 4.000 euro!”

Nettie wijst naar de prenten die de stichting in bezit heeft gekregen. “Bij het opruimen van de zolder worden soms bijzondere voorwerpen gevonden.” Ze toont een houten bushaltebord met daarop handgeschreven de aankomst- en vertrektijden. Een bijzondere lamp staat te pronken op het bureau van het bescheiden onderkomen in de kelder van het voormalige gemeentehuis aan het Van Aalstplein. “Kort geleden hebben we alle jaarboeken van Sparrendam gekregen, een belangrijke aanwinst. De boerenhoeve Sparrendam werd in 1971 door huisarts Frits Klaarenbeek gekocht. Hij verbouwde het tot een cultureel centrum en noemde het een ‘sanatorium voor de geest’.

Historisch Hoeflake organiseert foto-exposities, historische wandelingen en een puzzeltocht voor scholen. Ze plaatst informatieborden bij historische panden en zijn vertegenwoordigd in de commissies Straatnamen en Ruimtelijke kwaliteit. Ze werkt o.a. samen met Gelders Erfgoed en de Walter Strang Foundation.

Op vrijdag 16 november houdt Historisch Hoeflake haar najaarsbijeenkomst in dorpshuis De Stuw. Aanvang 19.30 uur. Bezoekers staat een lezing over Huize Weldam van ‘huishistoricus’ mr. Aart Veldhuizen te wachten; een kort optreden van toneelgroep ‘Het Gebeuren’ en een foto-expositie, samengesteld door dorpsbewoners. Iedereen is van harte welkom.

Informatie over de Stichting Historisch Hoeflake is te vinden op www.historischhoevelaken.nl en verkrijgbaar bij secretaris Robert Kreuning, telefoon 033-4766741, mobiel 06-10774388 en e-mail r.kreuning1@kpnplanet.nl.

Op de foto:

Het bestuur van Historisch Hoeflake. Vlnr: Gerrit van Middendorp, Sigmund Beitler, Wim Heining, Nettie van Doorn, Willem van de Broek (inmiddels afgetreden) en Robert Kreuning. (Foto: Historisch Hoeflake)