De School met de Bijbel in buurtschap Diermen, ten noorden van Nijkerk, sluit per 1 augustus 2026 definitief haar deuren. Na ruim een eeuw fuseert de kleine christelijke dorpsschool met een school in het nabijgelegen Huinen. Voor de 31 leerlingen en het team betekent dit het einde van een tijdperk. Dat meldt het Reformatorisch Dagblad. Tijdens een warme julimiddag namen de vijf leerlingen van groep acht als eersten afscheid. De overige 26 leerlingen volgden twee dagen later. Volgens interim-directeur Gijs van den Brink laat de sluiting diepe sporen achter in de gemeenschap. “Je sluit hier de plek waar generaties zijn opgegroeid”, aldus Van den Brink.

Bestuurder Chris van der Velden ziet geen toekomst voor de CNS-school in Diermen en sluit de locatie. Door vergrijzing in het buurtschap daalt het aantal leerlingen, waardoor de school jaarlijks 70.000 tot 120.000 euro tekortkomt. Tot nu toe vingen de zeven andere CNS-scholen in Putten dit financieel op via een solidariteitsfonds. “Die solidariteit heeft grenzen”, legt Van der Velden uit. “Het gaat nu ten koste van de leerlingen op andere scholen. Ik begrijp de emoties in het buurtschap, maar ik moet mijn verantwoordelijkheid nemen voor alle scholen binnen onze vereniging.” De school in Diermen is altijd al klein geweest. Toen Van den Brink er tussen 1991 en 1999 begon als schoolleider, schommelde het leerlingaantal al rond de 30 tot 40 kinderen. Het absolute dieptepunt volgde in het schooljaar 2012-2013, toen er minder dan twintig leerlingen in de klaslokalen zaten.

Ook de onderwijskwaliteit was een belangrijk bespreekpunt voor de toekomst van de school. Ondanks de enorme inzet van het team stond die kwaliteit onder druk. Volgens de bestuurder vraagt modern onderwijs te veel specialistische kennis. De School met de Bijbel vecht voor haar voortbestaan. Hoewel het bestuur in 2022 nog kansen zag in een integraal kindcentrum (IKC) met andere christelijke scholen, strandde dit plan door een gebrek aan draagvlak. De crisis escaleerde snel: na een waarschuwing in 2024 volgde in 2025 een extern onderzoek naar de levensvatbaarheid.

Om sluiting te voorkomen, stelde de school een ambitieus groeiplan op. De focus ligt op betere onderwijskwaliteit, actieve PR en het werven van nieuwe leerlingen, met als doel een financieel gezonde school met 72 leerlingen. Team en ouders gooiden alles in de strijd. De inzet loonde: er meldden zich tien nieuwe leerlingen aan. Een enorme boost voor de school, die nu gemiddeld slechts vier tot vijf leerlingen per leerjaar telt. Dat bleek echter onvoldoende. Omdat de doelen uit het groeiplan uitbleven, viel op 1 april 2026 het definitieve besluit: de locatie in Diermen fuseert per 1 augustus met Huinen, waardoor de school aan de Nijkerkerstraat sluit. Onderzoek door adviesbureau Verus toonde aan dat er geen levensvatbaar toekomstperspectief is. Langer openblijven zou de onzekerheid voor alle betrokkenen slechts rekken. Wel erkent Van der Velden achteraf dat er vooraf beter in het persoonlijke contact met de ouders geïnvesteerd had moeten worden.