De basisscholen en middelbare scholen gaan vanaf volgende week maandag 10 januariweer open, het mbo, hoger onderwijs en universiteiten in ons land nog niet. Dat heeft het demissionair kabinet besloten. Het Outbreak Management Team (OMT) vindt de openstelling van primair en voortgezet onderwijs verantwoord, zei demissionair minister Slob van Onderwijs. Ook de buitenschoolse opvang is vanaf volgende week weer open. Wel zullen op scholen en opvang veiligheidsmaatregelen blijven gelden tegen het coronavirus, zoals preventief testen. Slob deed een dringende oproep dat vanaf groep zes het preventief testen serieus wordt aangepakt. “We willen dat het testen twee keer per week wordt toegepast.”

Vorige maand sloten de scholenĀ een week eerder dan gepland, uit vrees voor de omikronvariant van het coronavirus. Uit de cijfers bleek dat met name kinderen in de bovenbouw van basisscholen een bron van snelle verspreiding van het virus waren.

“Het OMT ziet dat de besmettingen bij de jongsten zijn afgenomen”, aldus Slob. Juist bij de oudere jongeren is dat nog niet het geval, dus in het mbo, hoger onderwijs en op universiteiten moet nog online les worden gegeven. Op 14 januari wordt weer een nieuwe afweging gemaakt.

Demissionair minister De Jonge noemde het een “moeilijk besluit” voor het kabinet. Met de openstelling van de scholen neem je een zeker risico, erkende hij, maar hij wees er ook op hoe belangrijk het is voor jonge kinderen en jongeren om weer naar school te kunnen gaan.

Foto Kees van den Heuvel