Het lijkt erop dat consumenten dit jaar al geen vuurpijlen en knalvuurwerk meer mogen afsteken. Het kabinet zou hiertoe hebben besloten. Alleen een beperkt assortiment siervuurwerk – zoals fonteintjes, bepaalde sierpotten en groenbloemen – blijft toegestaan. Ook kindervuurwerk, sterretjes en knalerwten blijven te koop. Het besluit volgt op de onrustig verlopen jaarwisseling, waarbij doden vielen en politie en hulpverleners landelijk werden belaagd met vuurwerk.

Dat betekent echter de dood in de pot voor Ap Deroue, het bekende vuurwerkverkooppunt in Nijkerkerveen. Hij kan er met zijn verstand niet bij dat dit besluit wordt genomen, ook al is hij helemaal wars van het idee dat vooral in de grote steden hulpverleners zijn belaagd met vuurwerk. In de afgelopen 27 jaar is er volgens hem nog nooit wat gebeurd met zijn vuurwerk, betoogt Ap. Het houdt voor hem op als het vuurwerkverbod van kracht wordt. Hij heeft al veel moeten investeren in een bunker, een zwembad voor voldoende watervoorziening bij brand en hij betaalt zich blauw aan de verzekering.

Deroue is ervan overtuigd dat een vuurwerkverbod niet kan worden nageleefd. ‘Handhaving zal nooit lukken. Als mensen geen vuurwerk halen bij mij, dan halen ze het wel uit Duitsland of Polen. En dan is het vaak niet deugdelijk spul of het weigert af te gaan omdat het al twee jaar ligt in een vochtige kelder. Dus veel gevaarlijker.’

Foto en bron Kees van den Heuvel (op de foto Henny en Ap Deroue)